Autor: Marek Toman, 23.4.2024
V jednom z minulých článků (Sedmička vína denně? Co byste měli vědět.) jsme se zaměřili na to, jak je důležité dodržet přiměřenou konzumaci vína. Co ale dělat, když to s pitím přeženeme a i přes naše nejlepší úmysly odejít z oslavy včas, se to nějak zvrtne a noc se protáhne až do pozdních hodin? A co potom to ráno ...
Kocovina je komplexní stav, který se obvykle projevuje kombinací bolesti hlavy, nevolnosti, závratí a únavy. Tyto symptomy nejsou nic jiného než reakce těla na přebytečný alkohol v krvi. Když alkohol konzumujeme, postupně se dostává do našeho krevního oběhu a ovlivňuje práci různých orgánů.
Alkohol působí jako diuretikum, což znamená, že stimuluje ledviny k produkci většího množství moči. To vede k rychlejší ztrátě tekutin a elektrolytů, což je primární příčina dehydratace. Právě dehydratace pak stojí za mnohými z těch nepříjemných příznaků kocoviny, jako je bolest hlavy a sucho v ústech.
Dalšími faktory jsou akumulace metabolitů alkoholu, které jsou toxické a způsobují záněty, a nerovnováha elektrolytů v těle.
Alkohol, který pijeme, musí být zpracován a odstraněn z těla, a zde hrají klíčovou roli játra. Játra enzymaticky přeměňují alkohol na acetaldehyd, který je vysoce toxický a musí být rychle dále zpracován na méně škodlivé látky. Tento proces však může být přetížen, pokud konzumujeme alkohol rychleji, než jsou játra schopna jej zpracovat.
Přetížení jater vede k hromadění toxických látek v těle, které mohou poškodit buňky a tkáně, což se projevuje bolestí, únavou a dalšími symptomy kocoviny.
Dlouhodobé působení těchto toxických látek může dokonce vést k trvalému poškození orgánů. Alkohol také ovlivňuje produkci různých hormonů a neurotransmiterů v mozku, což může narušit váš spánek a v konečném důsledku způsobit pocit únavy a malátnosti následující den.
Jedním z nejlepších způsobů, jak předcházet kocovině, je pít s mírou a vybírat kvalitní alkoholické nápoje, jaké nabízíme například v našem pražském winebaru. Důležité je také pít dostatek vody mezi alkoholickými nápoji, což pomáhá minimalizovat dehydrataci.
Existuje mnoho tradičních rad, jak zmírnit nepříjemné projevy kocoviny. Mezi osvědčené babské rady na kocovinu totiž patří poctivý domácí vývar, a to ideálně z hovězího masa. Zklidňuje žaludeční sliznici podrážděnou alkoholem, takže vám po prohýřené noci přijde opravdu vhod. Můžete do něj vmíchat i syrový žloutek pro extra dávku živin.6dbab2cb53e8ab30651768e80c5b8e19
Někteří lidé přísahají na velkou sklenici vody nebo šťávy hned po probuzení, což pomáhá rehydratovat tělo.
Další populární rada je sníst pořádnou snídani, která dodá potřebné živiny a zvýší hladinu cukru v krvi.
Dalším často doporučovaným způsobem, jak se cítit lépe, je pití zázvorového čaje nebo konzumace lehkých jídel, jako je toast nebo vařená vejce.
Někteří lidé dokonce tvrdí, že mírná fyzická aktivita, například procházka nebo práce na čerstvém vzduchu, může pomoci zlepšit náladu a urychlit zotavení.
Další metody, jak zmírnit příznaky kocoviny:
I když existuje mnoho lidových rad na léčbu kocoviny, nejlepším řešením je vždy pít s mírou.
Užívejte si kvalitní nápoje a s respektem k jejich účinkům, a když budete chtít zažít nezapomenutelný večer, vydejte se do našeho pražského winebaru 0,75 [Sedmička], kde vám nabídneme vybraná naturální vína s minimálním obsahem siřičitanů, po kterých vás druhý den nebude bolet hlava.